Dodano: 2023-11-24, Ewangelicy

Kolejną grupą wyznaniową w naszej miejscowości byli ewangelicy. Była to grupa dosyć spora jak na katolicki Hausdorf i w 1924 roku liczyła 651 wyznawców. Tak jak większość protestantów swój początek biorą oni od wystąpienia Marcina Lutra i dlatego nazywani są także luteranami. Uważali oni, że muszą odnowić życie religijne poprzez ścisłe przestrzeganie nakazów i przykazań zawartych w ewangeliach, stąd ewangelicy. Odrzucają wiele dogmatów katolickich, np. Wniebowzięcie NMP, ponieważ nie ma o tym mowy w Piśmie świętym. Uważają także, że jeżeli człowiek wierzy w Boga, to będzie zbawiony i dobre uczynki, do których nawołuje Kościół katolicki, nie mają ze zbawieniem człowieka wiele wspólnego. Sama wiara więc usprawiedliwia człowieka i za bardzo nie ważne jest jego postępowanie. Oczywiście jest jeszcze wiele innych prawd, które zdecydowanie różnią katolików od protestantów np. eucharystia. Oni nie wierzą w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Należy zaznaczyć, że w XVI wieku, w okresie najbardziej burzliwego trwania reformacji, zdecydowana większość mieszkańców Hausdorfu przyjęła wyznanie luterańskie, porzucając katolicyzm. Przez pewien czas, w drugiej połowie XVI wieku istniała tu prężna parafia luterańska, która miała swojego pastora.

Wraz z reformacją, w Kościele Katolickim rozpoczęła się tzw. kontrreformacja, której celem było zatrzymanie rozprzestrzeniania się protestantyzmu. Na jej czele stanęli potężni wówczas jezuici, którzy pracowali także na naszych terenach. Kontreformacja zaczęła odnosić spore sukcesy i protestantyzm powoli był wypierany z wielu miejscowości. Należy zaznaczyć, że wielką rolę odegrali w tym także właściciele ziemscy. Jeżeli byli oni protestantami, to w ich włościach protestanci trzymali się całkiem nieźle, jeżeli byli katolikami, to bardzo szybko na ich terenach następowała rekatolizacja, czyli powrót wielu protestantów do Kościoła. Taka sytuacja miała miejsce min. na Śląsku i dlatego w Hausdorfie, po przymusowej rekatolizacji wioska praktycznie na nowo stała się katolicka. Dopiero przy końcu XVIII wieku, gdy ta część Śląska znalazła się, po wojnach Czeskich, pod rządami pruskimi, nastąpiło odrodzenie tego wyznania, a to dlatego, że prusacy byli protestantami i sprzyjali rozprzestrzenianiu się tego wyznania. We wsi, obok wyznania ewangelicko-augsburskiego (zwanego popularnie luterańskim), pojawili się wyznawcy innych odłamów protestantyzmu, a więc; bracia morawscy, teozofowie, spirytyści i badacze Pisma św. Protestanci należeli wtedy do parafii w Nowej Rudzie.

Protestanci dbali także o edukacje swoich dzieci. Przy końcu XIX wieku w 1887 roku utworzona została szkoła ewangelicka z jednym nauczycielem. Wcześniej była tu prywatna szkoła braci morawskich, ale ze względu na ich niewielką liczebność, na jej bazie powstała ww szkoła. Oczywiście edukacja wyglądała troszeczkę inaczej niż dzisiaj i ten nauczyciel dbał, aby protestanccy uczniowie potrafili pisać, rachować, a więc mniej więcej to czego nasze dzieci uczą się w pierwszych klasach. Protestanci posiadali także swoją kaplicę, kościół, który znajdował się przy ulicy Głównej, naprzeciwko „Jugowianki”. Kościół ten został zburzony po wojnie. Nie bardzo wiadomo kto wydał takie polecenie. Jak już wspominaliśmy hausdorfscy protestanci należeli do parafii w Nowej Rudzie. Od 1921 roku parafia w Nowej Rudzie posiadała, oprócz proboszcza, pastora wikarego, którego zadaniem była opieka duszpasterska nad czterema wsiami; Jugowem, Ludwikowicami, Świerkami i Sokolcem.

Parafia Jugów 

Na zdjęciu kościół protestancki. Zdjęcie z początku XX wieku

Wg danych z 1924 roku, w tym czasie w t ych wymienionych wioskach mieszkało ponad 1000 protestantów, z czego w Jugowie 651, w Ludwikowicach 361, w Świerkach 136 i w Sokolcu 18. W tym czasie utworzono w naszej miejscowości pierwszy w całej ziemi noworudzkiej cmentarz ewangelicki, wraz z kostnicą, znajdował się on na terenie dzisiejszego cmentarza komunalnego. Drugi malutki cmentarz protestancki, o którym wspominaliśmy znajdował się w lesie za nadleśnictwem. W styczniu 1927 roku powołano do istnienia nową parafię ewangelicką w Jugowie-Ludwikowicach. Pierwszym pastorem był w niej Hermann Tkielscher. Początkowo mieszkał w Hausdorf, gdyż przy kościele protestancki była mała plebania, a q 1930 roku przeniósł się do Ludwikowic, gdyż przy głównej drodze wybudowano tam kościół protestancki (stoi do dnia dzisiejszego) i powstała tam solidna plebania ewangelicka. W 1932 roku w nowym budynku szkolnym, który należał do protestantów, pracowało dwóch nauczycieli i uczyło się w niej 150 dzieci.

Parafia Jugów 

Na zdjęciu wnętrze kościoła protestanckiego. Zdjęcie z początku XX wieku

 

 

 



                   

stat4u