Dodano: 2014-02-02, Symbole Wielkanocne

W kwestiach wiary nie sposób wszystkiego wyrazić za pomocą słów. Dlatego Kościół od początków swego istnienia chętnie używa pewnych symboli , żeby zrozumieć tajemnice naszej wiary. Oto znaczenie czterech najbardziej popularnych symboli wielkanocnych.

Paschał to duża woskowa świeca , którą zapala się w wigilię paschalną (sobotę) i ustawia w centrum prezbiterium lub obok ambony na czas Okresu wielkanocnego. Jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. W Piśmie św., jest mowa o Chrystusie, jako „Gorejącym ognisku miłości”. Obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału w wigilię paschalną nazywa się lucernarium (liturgia światła). W czasie tego obrzędu na paschale należy wyryć krzyż (symbol męki Chrystusa). Pięć otworów z czerwonymi ziarnkami kadzidła symbolizuje zbawcze rany Chrystusa, natomiast wyryty rok bieżący i greckie litery Alfa i Omega(Α i Ω) oznaczają, że do Chrystusa należy czas i wieczność. On jest początkiem i końcem.  Poza okresem wielkanocnym Paschał stawia się koło chrzcielnicy i od niego zapala się świecę chrzcielną. Symbolizuje to narodzenie się dziecka dla królestwa Bożego.

 Baranek Paschalny – jest to tytuł, którego w Starym Testamencie używał wobec Pana Jezusa Jan Chrzciciel (Agnus Dei). Jest to nawiązanie do nauki Starego Testamentu, w której ofiarę z baranka składano w ważnych momentach religijnych i narodowych. Jan Chrzciciel powiedział o Chrystusie; „oto Baranek Boży, który zgładził grzechy świata”. Chrystus więc, który oddał swoje życie za zbawienie świata jest porównywany z barankiem, którego składano w ofierze, często jako przebłaganie za winy jego właścicieli.

Jajko wielkanocne jest znakiem nowego życia, przezwyciężeniem śmierci porównanym do przebijania skorupki. Wykluwający się kurczak dla chrześcijan symbolizuje zwycięstwo życia, jest znakiem Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania. Jajko jest nadzieją, próbą cierpliwości, której należy się poddać, aby zobaczyć ukryte wewnątrz pisklę. Dzielenie się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego ma odniesienie do wigilijnego opłatka. Jajko pełni rolę podarunku, którego intencją jest życzenie pomnażania sił witalnych. Pisanka była rodzajem bileciku miłosnego, który miał oddawać uczucia   dziewczyny do obdarowanego chłopca. Dzisiaj jest typową ozdobą jajek, które przynosimy do poświęcenia w Wielką Sobotę.

Ogień. Gdyby ktoś zabłądził w nocy w lesie i zobaczył nagle ognisko, czuje się uratowany. Wie którędy iść. Przy ogniu może się osuszyć, ogrzać i przygotować strawę. Tam gdzie pojawia się światło, tam znika paraliżujący nas lęk. Ponieważ Chrystus pokazuje nam drogę, mającą doprowadzić nas do szczęścia, dlatego pierwsi chrześcijanie uważali Chrystusa za  „Światłość rozpraszającą mroki życia”. Ogień więc jest symbolem Chrystusa wskazującego nam drogę do szczęścia.



                   

stat4u