Dodano: 2014-03-18, Wypadek w kopalni

Na terenie parafii znajdowało się kilka kopalń węgla; w Przygórzu, w Jugowie na Pniakach i największa z nich kopalnia węgla „Wenzeslaus”.  Eksploatowała ona pokłady węgla z masywu Włodyki. Regularnie się powiększała, ponieważ wchłaniała okoliczne, mniejsze wyrobiska górnicze. Ponieważ kopalnia się cały czas rozrastała, w 1921 roku powstało przedsiębiorstwo wydobywcze „Wenzeslausgrube”, które działała na powierzchni prawie 34 km kw. Przedsiębiorstwo to było w ówczesnym czasie najnowocześniej wyposażoną kopalnią na terenach ówczesnego Dolnego Śląska i zatrudniało 3500 górników. Pochodzili oni z Jugowa, Ludwikowic, Sokolca i okolicznych miejscowości. Od 1927 roku wydobywało 800 – 900 tys. ton węgla rocznie. Była to jednak kopalnia bardzo niebezpieczna, bardzo zagazowana. 9 lipca 1930 roku w szybie „Kurt”, który znajdował się na terenie Jugowa, powyżej apteki, nastąpiła potężna katastrof. Na głębokości 400 m. doszło podziemnego wybuchu gazów i wyrzutu kamieni o masie 3354 ton. W tej katastrofie zginęło 151 górników, zdecydowana większość z Jugowa. Rok później przerwano wydobycie, ale górnicy, którym zajrzało w oczy widmo bezrobocia, w 1933 roku utworzyli gwarectwo kopalniane i wznowili wydobycie. Jednak kopalnia zaczęła podupadać i nigdy już nie osiągnęła dawnego poziomu wydobycia. To i stałe zagrożenie podziemnymi wybuchami spowodowało, że w 1939 roku kopalnie zamknięto, wejścia zaczopowano, sprzęt sprzedano za długi, a chodniki kopalniane zatopiono. Ofiary wypadku upamiętnia obelisk na drodze z Ludwikowic do Jugowa, na ulicy Fabrycznej. Na cmentarzu parafialnym w Jugowie stoi pomnik – kaplica, z wypisanymi nazwiskami wszystkich poległych górników. Przedstawia ona ukrzyżowanego Chrystusa, który symbolizuje „trud pracy górniczej”.

Po II wojnie światowej chciano przekopać się do kopalni „Wacław”, od strony kopalni w Nowej Rudzie. Celem były bogate pokłady węgla w Jugowie, jednak zamiar ten nie powiódł się. Przez kilkadziesiąt lat natomiast, funkcjonowały jeszcze kopalnie w Przygórzu i na Pniakch, zamknięte w latach siedemdziesiątych.

                                                                                                                 Marek Perzyński „Ziemia Kłodzka”

Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów  Parafia Jugów Parafia Jugów   Parafia Jugów Parafia Jugów  Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów                                            Parafia Jugów  Parafia Jugów Parafia Jugów

 

 



Parafia


                   

stat4u