Dodano: 2014-03-15, Siostry Boromeuszki

Przy końcu XIX wieku do Jugowa (Hausdorf) zostały sprowadzone z Trzebnicy zakonnice. Przybyło 5 sióstr ze Zgromadzenia Miłosiernych Sióstr św. Karola Boromeusza, które nazywane są w potocznym języku "boromeuszkami". Zaprosił je do swojej parafii ówczesny proboszcz ks. Theodor Hoffman. Pragnął on, aby opiekowały się domem starców Johannstift - Dom św. Jana Chrzciciela. Był on przeznaczony głównie dla schorowanych górników i ich żon. Ufundował on we wsi klasztor wraz z rentierem Heinem, który oddał na własność zakonnicom. Oprócz opieki w Domu św. Jana, siostry zajmowały się pielęgniarstwem, prowadziły przedszkole dla dzieci - Kindergarten, oraz organizowały różne kursy dla dziewcząt. Siostry przetrwały w Jugowie wojnę i jeszcze po zawierusze wojennej w PRL-u, przez jakiś czas służyły mieszkańcom Jugowa. Ostanią z nich była Jadwiga Cieśla, która zmarła 28.08.1985 roku i jest pochowana na cmentarzu parafialnym.

Parafia Jugów