Dodano: 2014-12-18, Krzyż Pokutny w Jugowie

Czasami przy naszych drogach, bądź też na polach możemy dostrzec wykute z kamienia krzyże. Wiele artykułów i książek poświęcono rozsianym po całej Europie krzyżom pokutnym. Powstawały głównie w okresie średniowiecza, choć i późniejsza historia zna sporo przypadków ich stawiania.

Według ówczesnego prawa był to kamienny prosty w formie monolit wykuwany najczęściej z miejscowych surowców.

Na znak pokuty i pamiątkę zbrodni do wzniesienia krzyża zobowiązywał się morderca w ramach Compositio - traktatu pokutnego zawieranego z rodziną ofiary. W zamian mógł uniknąć więzienia i surowej kary. Oprócz wystawienia krzyża, musiał opłacić pogrzeb ofiary, pokryć koszty sądowe a także łożyć na utrzymanie rodziny zabitego. Dodatkowym obowiązkiem były sprawy związane z duchowym oczyszczeniem sprawcy - w gestii mordercy było zamówienie mszy za zmarłego, zakup świec do kościoła i pielgrzymka do miejsca świętego. Na koniec wystawiał symbol swojej zbrodni w miejscu, w którym ją popełnił.

W Hrabstwie Kłodzkim istniało 18 takich symboli. Część z nich znana jest bardziej inne mniej. Mało kto wiedział natomiast o istnieniu takiego w dawnym Jugowie. Po raz pierwszy wspomina o nim Josef Fogger w artykule z 1928 roku i już wtedy zauważa, że jest on raczej nieznany szerszej grupie ludzi i często pomijany w spisach tego typu obiektów.

Pierwotnie znajdował się w lesie przy polnej drodze prowadzącej do przysiółka Wenzelshain w pobliżu skrzyżowania Ververksweg i Wenzelsheiner Kirchenweg (obecne okolice Chłopów i Robotniczej. W latach 20. XX w. umieszczono go przy dawnym adresie Hausdorf nr 352 (Wenzelshain 2) dziś Chłopów 2. Wystawał niewiele ponad pół metra nad powierzchnię. Dodatkowo, mocno dotknięty zębem czasu, zapadał się w ziemię coraz bardziej. Ostatni mieszkańcy Hausdorf relacjonują, że dzieła zniszczenia dokonano już po wojnie - w latach komunistycznych został zagrabiony.

Do dziś przetrwały dwie wersje historii krzyża pokutnego z Hausdorf. Jedna mówi o dwóch pasterzach owiec, którzy pozabijali się nawzajem. Według drugiej natomiast krzyż upamiętnia historię nieszczęśliwej miłości - w procesji do kościoła przez wzgardzonego adoratora została zabita panna młoda.
Parafia Jugów

Więcej informacji na stronie autora tekstu - http://hausdorf.strefa.pl/data/stories/012.html



Parafia


                   

stat4u