Dodano: 2014-12-16, Wieża na Kalenicy

Jugów otoczony jest całym pasmem gór. Kalenica należy do najbardziej znanych szczytów, na który wytyczonych jest kilka szlaków z samego Jugowa. Kalenica (964 m n.p.m) jest trzecim co do wysokości szczytem środkowej części Gór Sowich, po Wielkiej i Małej Sowie. Niemiecka nazwa tego szczytu to Turnberg. Na szczycie znajduje się stalowa wieża zamontowana tam w 1933 roku. Na zboczach Kalenicy położony jest skarłowaciały las bukowy – rezerwat „Bukowa Kalenica”.

Wieża widokowa na pierwszy rzut oka kojarzy się z wieżą szybu górniczego, wszak tereny Nowej Rudy znane były z wydobycia wysokokalorycznego węgla. W samym Jugowie i w Przygórzu, także funkcjonowały kopalnie. Wieża otrzymała przed wojną imię wywodzące się od Paula von Hindenburga, feldmarszałka i prezydenta Niemiec i nazywała się „Hindenburgturm”. Wieża ma siedemdziesiąt schodów i wznosi się na wysokość 20 metrów. Ze szczytu możemy podziwiać przepiękne panoramy Bielawy i Jugowa. Po drugiej wojnie światowej wieża niszczała i dopiero w 1991 roku została poddana gruntownej renowacji.

Kalenica ze swoją wieżą przyciąga wielu turystów, którzy przyjeżdżają w Góry Sowie, aby wspiąć się na nią, nie tylko z okolicznych miast, ale także z Wrocławia. Z Jugowa można dojść na nią z Przełęczy Jugowskiej, ewentualnie od ul. Pniaki. Turyści, którzy znają miejscowe góry, wspinają się na nią nieoznakowanymi szlakami, jednak jest to ryzykowne ze względu na możliwość łatwego zbłądzenia.

Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów