Dodano: 2024-02-16, Droga Krzyżowa

W każdy piątek Wielkiego Postu w naszych świątyniach od wielu wieków, odprawiamy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pierwsi chrześcijanie w ramach dziękczynienia, albo pokuty udawali się do Jerozolimy, aby tam przejść drogą, którą przeszedł Pan Jezus w czasie swojej męki, niosąc belkę krzyża. Od XII wieku, gdy chrześcijanie zdobyli Ziemię Świętą, wielu władców i zamożnych ludzi do Jerozolimy się udawało, aby tam śladami męki Pańskiej podążać. Także dziś pielgrzymi udający się do Ziemi Świętej śladami Pana Jezusa podążają. Ponieważ takie wyprawy były bardzo kosztowne i nie wszystkich było na to stać, franciszkanie wprowadzili takie nabożeństwa w parafiach przez siebie prowadzonych. Dzisiaj takie symboliczne Drogi Krzyżowe są umieszczone w każdym kościele z 14 stacjami, które symbolizują poszczególne wydarzenia związane z cierpieniem Jezusa, począwszy od skazania na śmierć, aż do śmierci na krzyżu. W każdy piątek gromadzimy się w naszych parafialnych świątyniach, w Przygórzu o 16.00 i w Jugowie o 17.00 i stacje Drogi Krzyżowej rozważamy. Będziemy w ten sposób modlili się, aż do Wielkiego Piątku, polecając Panu Bogu wszystkie intencji, które nosimy w swoim sercu. W sposób szczególny modlimy się o pokój na Ukrainie.

Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów