Dodano: 2024-02-14, Środa Popielcowa

Środa popielcowa w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty i uświadomienia sobie swojej przemijalności, przypadający 46 dni przed Wielkanocą. W tym dniu, na znak pokuty i naszego przemijania, kapłan posypuje nam głowy popiołem. W Kościele Katolickim tradycja posypywania głów popiołem wywodzi się z VIII wieku. Postanowiono wtedy, że popiół będzie pochodził z palm, które rok wcześniej wierni przynosili do kościoła na Niedzielę Palmową. W tym dniu katolików obowiązuje post ścisły. Na mszach świętych w Jugowie i w Przygórzu bardzo wielu wiernych uczestniczyło w obrzędzie posypania głów popiołem. Wielu parafian brało popiół do domu, aby także chorzy mogli tego obrządku dopełnić.

Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów